
De viktigaste orsakerna bakom missbruket kan beskrivas som trauma.
Detta omfattar även depression, som kan ses och behandlas som ett kumulativt trauma och övergivenhetstrauma, som oftast kallas för Desorganiserad Anknytning. Att detta faktiskt är ett trauma visas genom att man har flashbacks som visar sig när man känner sig ensam/övergiven eller när man blir lämnad.
Behandling av desorganiserad anknytning är ofta svårt och tsar lång tid eftersom man då vill skapa en så trygg relation till klienten att hen kan internalisera den och få ett tryggt anknytningsmönster. Men om man behandlar det som trauma – med de metoder som vi utbildar i – kan dt ofta göras på en eller ett par behandlingar.
Nyligen behandlade jag en man (som inte har missbruksproblem) för detta. En behandling krävdes för att bota det grundläggande övergivenhetstraumat och sedan krävdes det ytterligare en behandling för att bota traumat att bli lämnad, som var separat. Vid det tredje behandlingstillfället botades depressionen. Ett par månader senare tycks det som att behandlingsresultaten är helt stabila.
Käre läsare: Förstå hur viktigt det är att sådana behandlingsmetoder blir kända!
Det låter för bra för att vara sant, men jag är leg psykolog med över 40 års erfarenhet av traumabehandling och jag svär på att det är sant. Gunilla ’Hamne Ulf Sandström och jag har utbildat ca 1000 personer dessa behandlingar och hittills har inte en enda person klagat.
Vill du lära dig ”våra" metoder? Gå in på https://www.stressochtraumamodellen.se/
Vill du behandla ditt trauma online? Kontakta mig per mail på stefan@spfab.se
Comments